Wijzigingen in het platform
Tekst markeren tijdens digitale toetsen
Leerlingen kunnen tijdens een digitale toets nu tekst markeren, zodat zij belangrijke delen van een vraag eenvoudig kunnen benadrukken terwijl ze werken.
Gebruik het nieuwe menu linksonder om te schakelen tussen ‘Muisaanwijzer’ en ‘Markeren’. In de modus ‘Markeren’ kun je tekst in een vraag selecteren om deze te markeren. Klik op gemarkeerde tekst om de markering te verwijderen.
Alleen de leerling die de markering aanbrengt, ziet deze. Markeringen zijn niet zichtbaar tijdens het nakijken en worden niet gedeeld met andere leerlingen bij groepsopdrachten.
Alleen tekst binnen de vraag kan worden gemarkeerd. Tekst in bijlagen kan niet worden gemarkeerd.
Markeringen blijven behouden wanneer de pagina wordt vernieuwd of wanneer de browser wordt gesloten en opnieuw geopend. Ze blijven niet behouden wanneer een leerling de toets op een andere computer vervolgt, en kunnen worden verwijderd wanneer een lockdown‑browser zijn gegevens wist na het sluiten.
Opmerkingen plaatsen bij opgaven
Voorheen waren opmerkingen alleen beschikbaar bij opgaven uit de itembank. Nu heeft elke opgave een tabblad ‘Opmerkingen’ waarin je met collega’s kunt overleggen. Open het tabblad onder een opgave, typ een opmerking en plaats deze. Je kunt iemand noemen met @ om diegene in het gesprek te betrekken, en je kunt antwoorden om gesprekken overzichtelijk te houden.
Begin met typen en druk op Enter om snel een korte opmerking te plaatsen. Voor langere opmerkingen kun je op de opmaakknop klikken om de volledige teksteditor te openen. In die editor zorgt Enter voor een nieuwe regel, en verschijnen knoppen Annuleren en Opslaan, zodat je bewust kunt plaatsen of weggooien. Annuleren verwijdert wat je hebt geschreven en brengt je terug naar het snelle invoerveld.
Standaard worden de meest recente opmerkingen getoond; oudere opmerkingen vind je onder ‘Toon eerdere opmerkingen’. Je kunt je eigen opmerkingen altijd bewerken of verwijderen.
Het tabblad Opmerkingen is nu het standaardtabblad. Het overzicht van waar een opgave eerder is gebruikt, is verplaatst naar het tabblad ‘Eerder gebruikt in’, dat zichtbaar wordt wanneer de opgave al eens is ingezet.
Vernieuwde chat tijdens digitale toetsen
De chatfunctie tijdens digitale toetsen is volledig vernieuwd voor zowel leerlingen als medewerkers. Leerlingen chatten nu vanuit een zijpaneel. Docenten en surveillanten krijgen een nieuwe chatpagina met zoekfunctie, previews en leesbevestigingen.
Voor leerlingen
Wanneer een leerling het chat‑icoon in de kop van de digitale toets selecteert, opent er een zijpaneel naast de opgaven. Dit paneel blijft open terwijl de leerling door de toets navigeert, zodat chatten mogelijk blijft tijdens het beantwoorden van opgaven.
Het paneel heet ‘Chat’ wanneer vragen stellen is toegestaan. Wanneer dat niet is toegestaan, heet het ‘Aankondigingen’. Door het paneel te sluiten krijgt de toets weer de volledige breedte.
Wanneer een bericht of aankondiging nog niet is gelezen, verschijnt er een preview onder het chat‑icoon. Deze toont de naam van de afzender en de eerste drie regels van het bericht. Aankondigingen tonen ‘Aankondiging’ in plaats van een afzender. Wanneer beide ongelezen zijn, wordt de nieuwste getoond. Het selecteren van de preview opent het paneel; het openen van het paneel markeert de chat als gelezen.
Voor docenten en surveillanten
De chatpagina opent op het tabblad Afname. In een zijbalk ernaast staan alle aankondigingen en alle chats per leerling of groep.
Elke rij in de zijbalk toont de naam van de leerling of groep, de tijd van het laatste bericht en een preview. De preview begint met ‘Jij:’ wanneer jij het laatste bericht hebt gestuurd. Wanneer een andere docent of surveillant het laatste bericht heeft gestuurd, begint de preview met diens voornaam. Wanneer het laatste item een aankondiging is, begint de preview met ‘Aankondiging’. Een stip markeert threads met ongelezen berichten.
Het zoekveld boven de zijbalk doorzoekt zowel chats als berichten. Resultaten verschijnen in twee secties: ‘Chats’ (gebaseerd op leerlingnaam, leerlingnummer en groepsnaam) en ‘Berichten’ (gebaseerd op berichtinhoud). Overeenkomende termen worden gemarkeerd. Het selecteren van een berichtresultaat opent de betreffende chat en scrolt naar dat bericht.
Wanneer je een chat opent, zie je de naam van de leerling of groep, de status van de sessie en een optiemenu in de kop. Vanuit dit menu kun je een opmerking toevoegen of extra tijd aanpassen zonder terug te gaan naar het sessieoverzicht.
Wat beide kanten zien
Berichten worden per dag gegroepeerd op datum. Elke groep toont de tijd waarop het bericht is verstuurd. Door over de tijd te bewegen, verschijnt de volledige datum en tijd.
Aankondigingen verschijnen in dezelfde tijdlijn als chatberichten. Ze zijn gelabeld als ‘Aankondiging’ en hebben een afwijkende stijl.
Verzonden berichten tonen een leesbevestiging:
- één vinkje betekent dat het bericht is verstuurd
- twee vinkjes betekenen dat de andere kant het bericht heeft gelezen
Chat in‑ of uitschakelen
Chat wordt nu in‑ of uitgeschakeld vanuit de chatpagina. Voorheen stond deze instelling onder de toegankelijkheidsinstellingen van de toets.
Selecteer rechtsboven ‘Chat AAN’ of ‘Chat UIT’. Kies vervolgens ‘Deelnemers mogen vragen stellen’ of ‘Deelnemers mogen geen vragen stellen’.
Wanneer chat is uitgeschakeld, behouden leerlingen toegang tot aankondigingen en eerder ontvangen berichten. Ze kunnen zelf geen nieuwe berichten sturen.
Digitale toetspagina’s tonen nu een programma‑ en toetsnavigatie boven de opgaven
De bovenbalk van een digitale toets herhaalt niet langer de toetsnaam. In plaats daarvan verschijnt er boven de opgaven een breadcrumb die de programmanaam toont, gevolgd door een chevron, en daarna de toetsnaam. Hierdoor blijft de context van de toets zichtbaar tijdens het lezen van de opgaven, zonder extra ruimte in de bovenbalk in te nemen.
‘Inlever’‑knop hernoemd naar ‘Afronden’ bij het afronden van een digitale toets
Voorheen heette de knop bovenaan een digitale toets die naar het afrondscherm leidt ‘Inleveren’, dezelfde naam als de definitieve inleverknop op het volgende scherm.
Die knop heet nu Afronden. Het selecteren van deze knop brengt je nog steeds naar het scherm waar de leerling de definitieve inleveractie bevestigt en op ‘Inleveren’ drukt om de toets daadwerkelijk in te leveren. Alleen het label is aangepast; de werking blijft hetzelfde.
Hierdoor wordt duidelijker onderscheid gemaakt tussen het afronden van de antwoorden en doorgaan naar het inleverscherm, en de uiteindelijke, onomkeerbare inlevering.
Kladblok opent nu naast de digitale toets
De functie die eerder ‘Digitale notities’ heette, heet nu ‘Kladblok’.
Wanneer Kladblok is ingeschakeld voor een digitale toets, kunnen leerlingen het openen in een zijpaneel naast de toets. Dit vervangt het eerdere verplaatsbare venster en zorgt ervoor dat de toets zichtbaar blijft terwijl leerlingen schrijven.
Het Kladblok biedt één tekstvak in plaats van meerdere losse notities. De inhoud wordt automatisch opgeslagen, waardoor een aparte opslaan‑knop niet meer nodig is.
Leerlingen kunnen het Kladblok tijdens de toets sluiten en opnieuw openen zonder dat de inhoud verloren gaat.
Navigeer door een digitale toets via een zijbalk met opgaven
Voorheen navigeerden leerlingen door een digitale toets met een navigatiebalk onderaan de pagina.
De toetspagina heeft nu een zijbalk waarin alle opgaven van de toets staan, gegroepeerd per sectie. Elk vak toont het opgavenummer en wordt gevuld zodra de opgave is beantwoord; opgaven die zijn gemarkeerd tonen een bladwijzer‑icoon. Door op een vak te klikken opent de leerling die opgave. De zijbalk werkt dynamisch mee: hij wordt bijgewerkt wanneer een leerling een opgave beantwoordt of markeert, en houdt altijd de opgave in beeld waar de leerling op dat moment aan werkt.
Onderaan de opgave staan de knoppen ‘Vorige opgave’ en ‘Volgende opgave’, met daartussen de positie van de huidige opgave in de toets. Knoppen die niet beschikbaar zijn, worden verborgen. Een opgave waar een leerling niet naar terug mag, toont dus geen knop ‘Vorige opgave’.
Opgaven die een leerling niet meer mag openen, tonen een slot‑icoon en kunnen niet worden geselecteerd. Opgaven verderop die nog niet bereikbaar zijn, worden wel getoond maar zijn niet klikbaar. Welke opgaven dat zijn, hangt af van de navigatie‑instellingen van de digitale toets.
Toegangscodes voor tijdsloten direct bewerken
Toegangscodes voor tijdsloten van digitale toetsen kunnen nu direct worden bewerkt. Selecteer de code om een inline‑editor te openen, voer een nieuwe code van zes tekens in (of plak deze), en sla de wijziging op.
De vernieuwde of aangepaste code wordt direct weergegeven aan medewerkers die dezelfde afnamepagina in de gaten houden. Hierdoor blijft het overzicht van tijdsloten actueel zonder dat iedereen de pagina hoeft te vernieuwen.
Automatisch gegenereerde toegangscodes bestaan nu uit zes cijfers. Cijfercodes zijn makkelijker voor medewerkers om voor te lezen, te onthouden en in te voeren, terwijl ze nog steeds voldoende combinaties bieden voor een tijdslotcode.
Wanneer je handmatig een code invoert, kun je elke combinatie van letters en cijfers gebruiken. Omdat handmatige codes door medewerkers worden ingevoerd, sluit Woots verwarrende tekens zoals O, I, L, 0 en 1 niet langer uit. Dit maakt handmatig invoeren eenvoudiger: de code werkt precies zoals je hem typt.
Tijdslot direct bewerken vanuit de header
Tijdsloten hebben nu een Bewerken‑knop in de header, naast het actiemenu. Je hoeft dus niet meer eerst het dropdownmenu te openen. De header is opnieuw ingedeeld: datum, locaties en deelnemers staan links; de bewerken‑knop en het actiemenu staan rechts.
Groepsleden openen vanuit de sessielijst van een tijdslot
Wanneer een tijdslot aan een groep is gekoppeld, verschijnt de groepsnaam in de tijdslotdetails nu als link. Klikken opent direct de ledenlijst van die groep.
De link wordt alleen getoond wanneer je toestemming hebt om de groepsleden te bekijken. Heb je die rechten niet, dan wordt de groepsnaam als gewone tekst weergegeven.
Leerlingen toevoegen via de deelnemers‑dropdown van een tijdslot
De deelnemers‑dropdown voor individuele tijdsloten toont nu ook geschikte leerlingen en klassen die nog niet aan het programma zijn toegevoegd. Deze resultaten zijn gemarkeerd met “aan programma toevoegen”.
Wanneer je zo’n leerling selecteert, wordt die direct als leerling aan het programma toegevoegd én tegelijk aan het tijdslot gekoppeld — beide acties worden in dezelfde opslag uitgevoerd. Klassen buiten het programma worden uitgeklapt naar individuele personen, zoals je gewend bent bij het selecteren van een klas.
Personen die al medewerker zijn binnen het programma kunnen niet als deelnemer worden toegevoegd. Gebruikers zonder rechten om programmaleerlingen te beheren, zien alleen de bestaande deelnemers binnen het programma.
Opgave‑overzicht blijft leesbaar tijdens scrollen door lange opgaven
Het opgave‑overzicht in de Inhoudsopgave‑zijbalk is nu makkelijker te gebruiken bij lange opgaven. De zoekbalk blijft bovenaan het paneel staan, terwijl de samenvatting van het aantal opgaven onderaan vast blijft staan. De lijst met secties en opgaven scrolt daartussen.
Tijdens het scrollen blijft de huidige sectie‑header zichtbaar bovenaan, zodat je beter ziet waar je bent. Daarnaast toont elke opgave nu ook het opgave‑ID naast de naam, waardoor specifieke opgaven makkelijker te herkennen en te benoemen zijn.
"Layout" knop hernoemd naar "Inhoudsopgave"
Voorheen heette het linkerpaneel van de editor voor gesplitste schermen voor opgaven 'Lay-out'. Dit conflicteerde met de bijbehorende 'lay-out'-instellingen.
Dit paneel heet nu 'Inhoudsopgave', wat overeenkomt met de functie ervan. Het gedrag van het paneel is ongewijzigd; alleen het label is anders. Het verschijnt voor digitale toetsen, schriftelijke opdrachten, inleveropdrachten en beoordelingsformulieren. De lay-outinstellingen behouden hun naam in het paneel met opdrachtinstellingen.
Zoeken in de inhoudsopgave tijdens het bewerken van een opgave
De Inhoudsopgave‑zijbalk heeft nu een zoekveld bovenaan. Resultaten verschijnen terwijl je typt.
Resultaten worden gegroepeerd onder “Opgaven” en “Vragen”, in de volgorde waarin ze in de opgave staan. Opgaven worden gevonden op naam en ID; vragen op hun inhoud. Elke match toont de tekst waarin de zoekterm voorkomt, met de zoekterm gemarkeerd. Bij een vraag wordt ook de opgave getoond waar die vraag bij hoort. Klikken op een resultaat brengt je direct naar die opgave of vraag in de editor.
Om ruimte te maken voor het zoekveld is de knop “Nieuwe opgave” verplaatst naar de header rechtsboven in de editor. Het dropdownmenu bevat nog steeds “Nieuwe sectie” en “Opgave toevoegen”.
Zoeken werkt alleen binnen de opgave die je aan het bewerken bent. Terwijl zoekresultaten worden getoond, vervangt de lijst met matches tijdelijk de normale lijst met secties en opgaven, waardoor herschikken niet beschikbaar is. Door het zoekveld te legen, keert de volledige inhoudsopgave terug.
Digitale toetsnavigatie wordt nu ingesteld met één navigatie‑instelling
Voorheen werd de navigatie in digitale toetsen bepaald door een combinatie van opties: “Eén keer bekijken” (voor alle secties of alle opgaven), een aparte instelling “Antwoord vereist om door te gaan”, en per opgave de optie “Opgave kan één keer bekeken worden”.
De instellingen voor digitale toetsnavigatie bevatten nu één menu: Navigatiemodus, met drie opties:
- Vrije navigatie — leerlingen kunnen op elk moment naar elke opgave gaan.
- Lineair tussen secties — binnen een sectie is vrije navigatie mogelijk, maar zodra een leerling naar de volgende sectie gaat, kan de vorige niet meer worden geopend.
- Lineair tussen opgaven — alleen vooruit navigeren; elke opgave wordt vergrendeld zodra de leerling verder gaat.
Wanneer vooruit navigeren definitief is, wordt de knop Volgende opgave vervangen door Inleveren en doorgaan. Leerlingen moeten bevestigen voordat hun antwoorden voor dat deel worden ingeleverd.
De instellingen “Antwoord vereist om door te gaan” (bèta) en “Opgave kan één keer bekeken worden” zijn verwijderd. Bestaande digitale toetsen behouden automatisch een gelijkwaardige navigatie‑instelling.
De verwijdering van “Opgave kan één keer bekeken worden” stond oorspronkelijk gepland voor 1 september. Door technische redenen is dit nu in deze release opgenomen. De eerdere communicatie is hierop aangepast.
Namen van criteria zijn nu beperkt tot 100 tekens
Bij het bewerken van een criterium accepteert het naamveld nu maximaal 100 tekens.
Het beschrijvingsveld daaronder toont voortaan “Voeg een optionele beschrijving toe…”, zodat duidelijk is dat een beschrijving niet verplicht is. Alleen de naam en het percentage of punten zijn nodig om een criterium te definiëren.
Leerdoelen staan nu onder Instellingen
Leerdoelen hadden eerder een eigen tabblad in de bovenste navigatie van itembanken en programma’s. Ze zijn nu verplaatst naar het menu Instellingen, naast andere onderdelen voor de toetsinstellingen.
Hierdoor wordt de hoofdnavigatie eenvoudiger. Leerdoelen zijn belangrijk bij het opzetten van een programma of itembank, maar worden niet dagelijks aangemaakt. Daarom horen ze beter thuis bij de overige instellingen, zoals labels, tags en custom fields.
Sorteeroptie in programma’s en itembanken is nu een gelabelde dropdown.
Voorheen zat de sorteeroptie op de pagina’s voor programma’s en itembanken verstopt achter een icoon naast de zoekbalk. Je moest het menu openen om de huidige sortering te zien of aan te passen.
Deze pagina’s tonen nu een duidelijke “Sorteren op”‑dropdown naast de zoekbalk en filters. De dropdown laat direct zien welke sortering actief is en toont de beschikbare opties: recent bijgewerkt, nieuwste eerst, en alfabetisch. Wanneer je een optie kiest, wordt de sortering meteen toegepast en opgeslagen voor toekomstige bezoeken.
Meerdere mensen kunnen nu dezelfde itembankopgave tegelijk openen
Voorheen werd een opgave in een itembank vergrendeld zodra iemand deze opende. Iedereen die dezelfde opgave probeerde te openen, werd teruggestuurd naar het opgave‑overzicht met de melding dat een andere gebruiker de opgave aan het bewerken was.
Die vergrendeling is nu verwijderd. Meerdere bijdragers kunnen dezelfde itembankopgave tegelijk openen en bewerken. De wijzigingen volgen het principe “laatste opslag wint”: wanneer twee mensen tegelijk aan dezelfde opgave werken, blijft de versie behouden van degene die als laatste opslaat. Eerder opgeslagen wijzigingen worden overschreven.
Het opgavelog blijft beschikbaar om eerdere versies te bekijken en indien nodig te herstellen.
Beschermingsregels worden nu ingesteld op labels
Voorheen werden beschermingsregels voor opgaven en opgaven in programma’s beheerd op twee aparte pagina’s in het itembankmenu.
Beschermingsregels worden nu rechtstreeks ingesteld op labels binnen de itembank. Open een label via de pagina Labels om de beschermingsregels voor opgaven en programma‑opgaven te configureren. Labels met één of meer actieve beschermingsregels tonen nu een slot‑icoon. Wanneer je eroverheen beweegt, zie je welke regels actief zijn.
Itembank‑filters worden alleen getoond wanneer ze relevant zijn
Op de opgavenpagina in een itembank worden de tag‑ en leerdoelenfilters verborgen wanneer de itembank geen tags of leerdoelen bevat. De auteursfilter wordt alleen getoond wanneer er meer dan één auteur is.
De laatst gemaakt‑filter is verplaatst naar het filtermenu. Open Filters en selecteer Laatst gemaakt om opties te tonen voor opgaven die in het afgelopen jaar zijn gemaakt, langer dan een jaar geleden zijn gemaakt, of nooit zijn gemaakt.
Hierdoor blijft de filterbalk gericht op de filters die relevant zijn voor de huidige itembank.
Schoolyear digitale toetsen begeleiden leerlingen nu om in te leveren voordat ze afsluiten
Leerlingen die een digitale toets maken in Schoolyear worden nu begeleid om hun toets in te leveren voordat ze de vergrendelde browser sluiten.
Nadat een leerling de toets heeft ingeleverd, herkent Schoolyear de resultatenpagina als het punt waarop de sessie kan worden afgesloten. Schoolyear vraagt de leerling vervolgens om af te sluiten.
Dit helpt voorkomen dat leerlingen Schoolyear verlaten voordat ze hun toets hebben ingeleverd. Dit werkt automatisch voor nieuwe Schoolyear‑sessies van digitale toetsen. Publicatiesessies blijven ongewijzigd.
Platform‑aankondigingen
Belangrijke product wijzigingen, verbeteringen en andere updates worden nu direct in het platform gedeeld, zodat ze makkelijker te vinden zijn en minder snel worden gemist. Ze verschijnen in de notificatiefeed als aankondigingen van Woots en worden verzonden naar alle bestaande medewerker accounts. Leerlingen ontvangen deze notificaties niet.
Wanneer je op een aankondiging klikt, ga je naar de bijbehorende pagina. Het openen ervan markeert de notificatie als gelezen en verplaatst deze naar de sectie Vorige. Net als andere notificaties wordt deze na 90 dagen verwijderd. Dit verwijdert alleen de notificatie; de aankondiging zelf blijft beschikbaar op de permanente URL.
Platform‑aankondigingen vervangen onze bestaande communicatiekanalen niet. Ze bieden een extra manier om actieve gebruikers op de hoogte te houden terwijl ze Woots gebruiken.
Eerdere correcties tonen nu alle overeenkomende suggesties bij het nakijken
Tijdens het nakijken suggereert de nakijkmodule correcties (opmerkingen en punten) die al zijn toegepast op opgaven van andere leerlingen, zodat je ze met één klik kunt hergebruiken.
Voorheen was deze lijst beperkt tot drie suggesties en werd een telling getoond.
De sectie Eerdere correcties toont nu elke unieke correctie uit andere opgaven, gesorteerd van nieuw naar oud. De drie meest recente worden standaard getoond; met Alles tonen worden de overige zichtbaar. Correcties die al op de huidige opgave zijn toegepast worden uitgesloten, en dubbele suggesties worden samengevoegd zodat elke correctie slechts één keer verschijnt.
Beoordelen van beoordelingsformulieren met het toetsenbord
Bij het beoordelen van een beoordelingsformulier worden alle vragen in één overzicht getoond. Elk criterium toont nu de toets die het aan‑ of uitzet, direct naast het criterium. Druk op die toets om het criterium te selecteren of deselecteren, en druk op 0 om Geen van bovenstaande te selecteren.
De toetsen gelden altijd voor de vraag die op dat moment in beeld is, ongeacht of je daar bent gekomen via de vraagnavigatie links, door te scrollen, of via de nieuwe navigatietoetsen: J gaat naar de volgende vraag en K naar de vorige. Criteria van vragen die niet in beeld zijn houden hun toets zichtbaar, maar het indrukken van een toets verandert ze nooit.
De eerste tien criteria van een vraag gebruiken de nummertoetsen, de volgende zestien gebruiken de letters Q t/m H. J en K zijn gereserveerd voor navigatie en worden niet meer aan criteria toegewezen. Criteria daarboven hebben geen toets en kunnen alleen worden geselecteerd door erop te klikken. Toetsen reageren niet terwijl je typt in een tekstveld.
Nieuwe nakijkervaring standaard ingeschakeld
De vernieuwde nakijkervaring is nu standaard ingeschakeld. Wanneer je een opgave opent voor een ondersteund vraagtype (numerieke‑waarde‑vragen en open vraagtypes met criteria‑ of rubric‑beoordeling), wordt nakijken nu gedaan met de nieuwe lay‑out van het beoordelingsschema in plaats van het vorige criteriapaneel.
Gebruikers die de nieuwe nakijkervaring al hebben geprobeerd en ervoor kozen terug te schakelen, blijven op de vorige versie. De optie om tussen beide te wisselen blijft beschikbaar vanuit de nakijkweergave tijdens de overgangsperiode, zodat je heen en weer kunt schakelen terwijl je aan het nieuwe ontwerp went.
Resultaten tonen nu wanneer ze zijn ingeleverd en hoe lang digitale toetsen duurden
Het resultatenoverzicht toont nu wanneer elke opgave is ingeleverd. Onder elke leerlingnaam zie je het resultaat‑ID en relatieve tijd, zoals “#4024423 ingeleverd op 3september 2025. Voor digitale toetsen wordt de tijd die nodig was om te voltooien getoond wanneer de duur onder 24 uur ligt. Dit verschijnt als “1u 30min” of “45min” naast het inlevertijdstip. Het leerlingnummer verschijnt nu direct achter de leerlingnaam in plaats van in de ondersteunende tekst eronder.
Verbeterde bijlagen bij opgaven in itembanktoetsen
Bijlagen in itembanktoetsen worden nu gekopieerd naar toetsen, in plaats van direct getoond vanuit de itembanktoets. Hierdoor heeft elke toets zijn eigen bijlagenlijst.
Met toets‑synchronisatie (bèta) worden bijlagen nu gesynchroniseerd. Wijzigingen in de itembanktoets worden toegepast op de toets zodra die opnieuw wordt gesynchroniseerd.
Bestaande bijlagen worden gemigreerd zodat toetsen hun eigen kopieën behouden. Daardoor wordt een bijlage die uit een itembanktoets wordt verwijderd niet direct verwijderd uit al gekoppelde toetsen. De bijlage wordt pas verwijderd nadat de betreffende toets opnieuw is gesynchroniseerd.
Bijlagen zijn nu zichtbaar in logs voor beide toetstypes:
- Toetslogs tonen bijlagenwijzigingen, inclusief verwijderingen.
- Itembanktoetslogs tonen bijlagenwijzigingen, behalve verwijderingen.
Verbeterde bijlagen bij opgaven
Bijlagen bij opgaven uit itembanken worden nu gekopieerd naar toetsen, in plaats van alleen gekoppeld te blijven aan de itembankopgave.
Wanneer je een opgave synchroniseert met de itembank, worden bijlagen nu gesynchroniseerd. Wijzigingen in de bijlagen van de itembankopgave worden toegepast op de opgaven zodra deze opnieuw worden gesynchroniseerd naar of vanuit de itembank.
Bestaande bijlagen worden gemigreerd zodat opgaven in toetsen hun eigen kopieën behouden. Daardoor wordt een bijlage die uit een itembankopgave wordt verwijderd niet direct verwijderd uit gekoppelde opgaven in toetsen. De bijlage wordt pas verwijderd nadat de opgave opnieuw is gesynchroniseerd.
“achtergrondprocessen” hernoemd naar “Importeren & exporteren”
De pagina in je accountinstellingen die je recente imports en exports toont, heette “achtergrondprocessen”, een technische term die niet beschreef wat de pagina daadwerkelijk toont. Elke taak op die pagina is een import of export, dus de pagina heet nu “Importeren & exporteren”.
Het menu‑item in instellingen, de paginatitel en de teruglink op de detailpagina van een taak gebruiken nu de nieuwe naam. Alleen de naam is veranderd. De pagina toont nog steeds de import‑ en exporttaken die je in de afgelopen zeven dagen bent gestart, inclusief status en details.
Klaspagina’s hebben een nieuwe header en een lay‑out over de volledige breedte
Voorheen toonde elke klaspagina een vast kaartje links met de klasnaam, aantal leden, schooljaar, schoolniveaus en vakken, naast de pagina‑inhoud.
Elke klaspagina opent nu met de klasnaam als heading, een link terug naar alle klassen erboven, en de sectienavigatie (medewerkers, leerlingen, Programma’s en instellingen) direct daaronder.
Op de pagina’s Leerlingen en Medewerkers verschijnt de lege staat nu op de plek van de tabel wanneer er nog niemand is toegevoegd, en de zoekbalk verschijnt pas wanneer er iemand is om op te zoeken.
Vind klassen via de “Jump to”‑zoekfunctie
De “Jump to”‑zoekfunctie (Ctrl + J) bevat nu ook klassen, waardoor je sneller een klas kunt openen wanneer je de naam al weet.
Voorheen moest je de school openen, naar Gebruikers gaan, naar de tab Klassen schakelen en de klas daar opzoeken. Je kunt nu de klasnaam typen in “Jump to” en deze direct selecteren in de nieuwe sectie Klassen. Elk resultaat toont het aantal leerlingen en het schooljaar.
Klassen verschijnen alleen voor gebruikers die toegang hebben tot het klassenoverzicht.
Nu bezig en aankomende toetsen in het schema op de homepagina
Het schema op de homepagina scheidt nu toetsen die open zijn van toetsen die bijna openen. Toetsen die binnen hun open‑venster vallen verschijnen eerst onder de heading nu bezig. Daaronder worden aankomende toetsen gegroepeerd op startmoment, onder labels zoals “Vandaag om 14:00”, “Morgen om 09:00” of een volledige datum.
Het schema toont de eerste drie aankomende toetsen. Selecteer Meer tonen om de rest te zien.
Voorheen toonde het schema toetsen met een deadline binnen 30 dagen, gesorteerd op deadline. Het toont nu toetsen die live zijn of openen binnen twee weken, en toetsen die al zijn afgelopen verschijnen niet meer. Wanneer er niets te tonen is, staat er “Niets op komst.”
Nieuwe toets en toets uit bibliotheek plannen verplaatst naar snelle acties
De knop Nieuwe toets en toets uit bibliotheek plannen staat nu in de rij snelle acties bovenaan de homepagina, naast toetsen printen en scanbestanden uploaden.
Deze acties staan nu bij elkaar omdat ze je helpen om werk te starten of voort te zetten. Ze gebruiken ook dezelfde knopstijl, met een icoon en label, waardoor de rij makkelijker te scannen is.
“Start op nieuwe pagina” wordt niet meer getoond bij het maken van opgaven
De optie Start op nieuwe pagina wordt niet meer getoond bij het maken van een nieuwe opgave in een itembank, waardoor het aantal opties tijdens het maken van een opgave wordt verminderd. De optie blijft beschikbaar bij het bewerken van een bestaande opgave.
Ouriginal‑integratie verwijderd
Ouriginal werkt niet meer en is het inschakelen van de integratie verwijderd.
De Ouriginal‑integratie kan niet meer worden geconfigureerd op schoolniveau en kan niet meer worden ingeschakeld of bijgewerkt op een toets. Bestaande integraties op een toets kunnen nog wel worden verwijderd.
Op de resultatenpagina is de Submit‑knop verwijderd. Plagiaatinformatie die al was gegenereerd blijft zichtbaar.
Safe Exam Browser Server verwijderd
De Safe Exam Browser Server‑integratie verwijderd. De optie Safe Exam Browser Server verschijnt niet meer in het instellingenmenu van een digitale toets.
Om een digitale toets te beveiligen met Safe Exam Browser, gebruik je de integratie Safe Exam Browser in het instellingenmenu. Deze blijft de browser vergrendelen tijdens de toets, zonder aparte server.
CSV‑imports voor leerdoelen en tags worden verwijderd
Zoals eerder aangekondigd, zijn de CSV‑imports voor leerdoelen en tags als verouderd gemarkeerd.
Onder Importeren op de instellingenpagina van de itembank verschijnt nu een melding dat de CSV‑imports voor leerdoelen en tags worden verwijderd op 1 januari 2027.
Tot die datum blijven beide imports werken zoals voorheen. Na 1 januari 2027 verdwijnen ze en kunnen leerdoelen en tags niet meer worden toegevoegd via een CSV‑bestand. De Möbius‑ (bèta), QML‑, QTI‑ en Respondus‑imports op dezelfde pagina blijven beschikbaar.
Om leerdoelen en tags toe te wijzen aan opgaven, gebruik je de opgaventabel van de itembank of de API. Leerdoelen en tags kunnen per opgave worden ingesteld of voor meerdere geselecteerde opgaven tegelijk, zonder dat je elke rij hoeft te koppelen aan een opgave via een extern ID of QTI‑identifier.
Adrespagina verwijderd uit schoolinstellingen
Voorheen hadden de schoolinstellingen een pagina Adressen waar adressen konden worden toegevoegd, bewerkt en verwijderd. Deze adressen werden nergens gebruikt, dus de pagina is verwijderd.
Bugfixes
Herstelknop werd getoond aan gebruikers zonder permissie om toetsen te herstellen
Wanneer medewerkers geen permissie hebben om toetsen te verwijderen, kunnen ze deze ook niet herstellen. Voorheen werd de knop Herstellen toch getoond, maar leidde een klik naar een Toegang geweigerd‑pagina. De knop Herstellen wordt nu niet meer getoond aan gebruikers zonder permissie om toetsen te herstellen.
Bewerkknoppen bij vragen en beoordelingsschema’s tonen nu een label
De bewerkactie voor vragen, inhoudsblokken en beoordelingsschema’s wordt nu weergegeven als een gelabelde Bewerken‑knop in plaats van een knop met alleen een icoon. Dit maakt de actie beter herkenbaar en sluit aan bij de tertiaire knopstijl die overal in het platform wordt gebruikt.
Menu‑opties die een extra stap vereisen zijn nu duidelijker
Menu‑opties die een vervolgstap openen, worden nu aangeduid met “…”. Voorheen was niet altijd duidelijk of een optie direct een actie uitvoerde of eerst een extra stap opende. Bijvoorbeeld: Kopiëren kon worden geïnterpreteerd als direct een kopie maken, terwijl gebruikers eerst moeten kiezen waar de kopie moet worden geplaatst.
Beoordelingscriteria verschijnen nu vóór het modelantwoord bij het bewerken van een vraag
Voorheen stond het modelantwoord boven de beoordelingscriteria in de vraageditor.
De beoordelingscriteria staan nu direct onder de beoordelingsmethode en zijn gemarkeerd als verplicht met een asterisk. Het modelantwoord staat daaronder. De placeholder luidt nu: Voeg een optioneel modelantwoord toe…, zodat duidelijk is dat dit veld niet verplicht is.
Dit geldt voor alle vraagtypes die beoordelingscriteria gebruiken.
Itembank‑acties verplaatst naar de rij naast de filters
Voorheen stonden de knoppen Kolommen aanpassen en Nieuwe opgave op een aparte rij tussen de filters en de opgaventabel.
Deze knoppen staan nu rechts op dezelfde bovenste rij als het zoekveld en de filters. De opgaventabel begint direct daaronder, waardoor er meer verticale ruimte ontstaat.
Opgave‑instellingen voor hulpmiddelen en navigatie‑instellingen worden nu gesynchroniseerd met de itembanktoets
Voorheen werden alleen lay‑out‑ en instructie‑instellingen gesynchroniseerd. Instellingen onder Hulpmiddelen of Navigatie‑instellingen werden niet meegenomen, waardoor gekoppelde toetsen in sync bleven terwijl ze dat niet waren.
De volgende hulpmiddelen worden nu gesynchroniseerd:
- Kladblok
- Spellingscontrole
- Rekenmachine
- Live‑code uitvoeren
- “Toon of gesloten vragen correct zijn beantwoord”
- Navigatie‑instellingen
Wijzigingen in deze instellingen markeren gekoppelde toetsen nu als niet in sync. Synchroniseren overschrijft de toets met de waarden uit de itembanktoets.
Dit geldt alleen voor toetsen die nog niet zijn gemaakt. Na het maken van een toets worden deze instellingen niet meer gesynchroniseerd.
Verwijderde leerlingen verschenen nog als tijdslotdeelnemers
Voorheen bleef een leerling zichtbaar in tijdsloten van een Programma wanneer deze leerling uit het Programma was verwijderd. De leerling bleef in de deelnemerslijst staan, ondanks dat hij of zij geen toegang meer had.
Nu wordt een leerling bij verwijdering uit een Programma ook automatisch verwijderd uit alle tijdsloten binnen dat Programma.
Bestandstabs verschijnen alleen bij digitale toetsen met bijlagen
Bestandstabs worden nu alleen getoond wanneer een digitale toets daadwerkelijk bijlagen bevat. Digitale toetsen zonder bijlagen tonen geen lege bestandsbalk meer.
Afspeelsnelheid is nu vastgezet voor alle audio‑ en videofragmenten in digitale toetsen
Leerlingen kunnen de afspeelsnelheid van audio‑ en videofragmenten niet meer aanpassen tijdens een digitale toets. De snelheidsregeling is verwijderd uit de mediaspeler voor alle mediavragen.
Voorheen was de afspeelsnelheid alleen vergrendeld wanneer een vraag het aantal afspeelbeurten beperkte of pauzeren uitschakelde. Nu is de snelheid altijd vergrendeld, ongeacht andere beperkingen.
Dit zorgt voor consistente omstandigheden voor alle leerlingen. Afspeelsnelheid beïnvloedt de moeilijkheid van vragen, vooral wanneer luisteren, timing of uitspraak wordt beoordeeld.
Annotaties in schriftelijke toetsen werken nu op alle zoomniveaus
Voorheen konden annotaties in de PDF‑viewer alleen betrouwbaar worden geopend bij 100% zoom. Op andere zoomniveaus kon een klik op een annotatie op de verkeerde plek terechtkomen.
Annotaties kunnen nu op elk zoomniveau worden geopend. Wanneer annotaties overlappen, wordt de bovenste geselecteerd.
Printknop staat nu onderaan op inzichtenpagina’s en analysepagina’s
Voorheen stond de printknop bovenaan op inzichten‑ en analysepagina’s, met variaties in stijl en positie.
De printknop staat nu onderaan de pagina, onder de resultaten en gebruikt overal dezelfde kleine icoonstijl.
Beschrijvingen toegevoegd aan video‑ en audioblokken
Video‑ en audiocontentblokken in digitale toetsen hebben nu beschrijvingen, net als afbeeldingen.
Dialoogvenster “Zoek pagina in incomplete formulieren” houdt nu de preview en Select‑knop in beeld
Voorheen kon de lijst met pagina’s het dialoogvenster uitrekken, waardoor de preview links en de knop Selecteren uit beeld verdwenen.
De lijst met pagina’s scrollt nu binnen een eigen gebied. De preview links en de knoppen Annuleren en Selecteren blijven altijd zichtbaar.
De eerste pagina krijgt focus bij openen. Met de pijltjestoetsen kun je door de lijst navigeren; elke geselecteerde pagina wordt direct in de preview getoond.
Leerlingen zonder resultaat konden de publicatie zien op de homepagina
Voorheen kon een leerling het publicatietijdslot op de homepagina zien, zelfs wanneer hij of zij geen resultaat had in de toets.
Nu zien alleen leerlingen die de toets hebben gemaakt het publicatietijdslot op de homepagina.
Inline‑links zijn nu onderstreept
Inline‑links waren voorheen alleen gekleurd, wat niet voldeed aan WCAG‑richtlijnen. Links binnen tekst zijn nu ook onderstreept.
Opmerkingen
0 opmerkingen
U moet u aanmelden om een opmerking te plaatsen.